CARNAVAL

Karnawał

Pod tym właśnie tytułem odbyły się warsztaty tematyczne dnia 12 lutego 2010 roku. Spotkaliśmy się licznie w siedzibie szkoły aby wspólnie spędzić czas i odkryć tajniki KARNAWAŁU. Ta tysiącletnia tradycja ogólnie jest bardzo dobrze znana, chociaż kryje w sobie pewne ciekawostki charakterystyczne tylko dla danego kraju lub regionu. Właśnie na tych kuriozalnych szczegółach skupiliśmy naszą uwagę organizując warsztaty.

Prezentację rozpoczęliśmy przepięknym utworem Celii Cruz La vida es un carnaval który w sposób ekspresowy wprowadził nas w odpowiedni nastój. Przecież trudno wyobrazić sobie osobę której latynoskie rytmy byłyby obojętne i słowa: Ay, no hay que llorar, que la vida es un carnaval,
es más bello vivir cantando.
Nie spowodowałyby nagłej i nieodpartej chęci do tańca… Może i są takie osoby ale na pewno nie w UNIVERSO…

Podczas multimedialnej prezentacji rozmawialiśmy o Ameryce Łacińskiej a w szczególności o Columbii oraz miastach takich jak Barranquilla i San Juan de Pasto, gdzie niezwykle barwnie obchodzi się karnawał. Następnie wróciliśmy na stary kontynent, aby skupić się  na wybranych regionach Hiszpanii czyli na Wyspach Kanaryjskich oraz na Kadyksie, miejscach, gdzie karnawał jest wyjątkowo barwny i bogaty. Wystarczy tylko wspomnieć o tym że, El Carnaval de Tenerife jest uznawany za drugą pod względem wielkości i popularności imprezę na świecie po słynnym karnawale w Rio de Janeiro. Warto tam być!!!!!!

Byliśmy również świadkami wyboru Reina de Carnaval, podziwialiśmy jej wspaniałą suknię, którą właściwie trudno nazwać suknią… pełną przepychu i bogactwa zwaną przez ekspertów fantasía. Niektóre gale lub kreacje wywołały burzę śmiechu lub wzburzenia jak na przykład gala Drag Quinn, corocznie organizowana na Las Palmas de Gran Canaria. To też trzeba zobaczyć!!!!!!!!!!

Nowością dla większości uczestników był sposób w jaki Hiszpanie żegnają karnawał, mam na myśli El entierro de la sardina. Ten rytuał rozpowszechniony na półwyspie u nas jest zupełnie nieznany. Uczestnicy mieli za zadanie zrobić taką sardynkę używając przygotowanych materiałów i swojej wyobraźni. Powstały SUPER SARDYNKI !!!!!!!!!!!!!  których nie powstydziłby się nawet najbardziej wymagający Hiszpan.

Musimy z wielką satysfakcją stwierdzić że mamy wszechstronnie zdolnych uczniów nie tylko pod względem językowym ale również artystycznym, zdolnym sprostać każdemu zadaniu.

Dziękujemy i zapraszamy na następne warsztaty.