BOŻE NARODZENIE 2008

19 grudnia 2008 r. odbyły się w nowej siedzibie El Universo warsztaty poświęcone Bożemu Narodzeniu w krajach hiszpańskojęzycznych. Jak przystało na El Universo zabawa była przednia ;-). Poprzez zabawę nasi słuchacze nauczyli się co nie co o tradycjach bożonarodzeniowych w Hiszpanii i Ameryce Łacińskiej. Jak zwykle warsztaty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i przyszło bardzo dużo naszych studentów.

Zaczęliśmy od degustacji turrones – tradycyjnych świątecznych słodyczy prosto z Hiszpanii. Mieliśmy 4 rodzaje turrones – de huevo, de chocolate, de almendras y turron blando. Po degustacji w głosowaniu próbowaliśmy ustalić, które najbardziej smakowały. Wynik okazał się zgodny z hiszpańskim przysłowiem „!de gustos y sabores no discutimos nosotros los señores!”, innymi słowy wszystkie smaki znalazły swoich wielbicieli.

Następnie przeszliśmy do budowania pesebres (szopek) nieodłącznego elementu hiszpańskiego Bożego Narodzenia. Znowu się okazało, że trochę kolorowej bibuły, flamastrów, kredek i kilka wyciętych z kartonu postaci oraz niesamowita kreatywność zawodników, ich zaangażowanie, umiejętności plastyczne i architektoniczne 😉 dały rezultat niezwykły – dwie szopki jakby wyciągnięte prosto spod choinki.

Praca obu drużyn została nagrodzona gromkimi oklaskami, a każdy z uczestników zabawy otrzymał od nas CD z piosenkami latynomareykańskimi.

Zabawy było co nie miara.

Jeszcze raz serdeczne gratulacje wszystkim twórcom pesebres!

Tradycyjnie rozbijaliśmy meksykańskie piñaty – gigantyczne gliniane garnki ozdobione kolorowym papierem, w którym ukryte są cukierki, czekoladki i różne pyszności. Nasze piñaty oczywiście były dużo mniejsze i delikatniejsze, ale także mieściły w sobie dużo golosinas. Dużo było śmiechu kiedy nasi słuchacze z przewiązanymi oczami rozbijali piañty. Jaka była nagroda … oczywiście słodycze.

Spróbowaliśmy stworzyć nastrój  de la  Noche Vieja, czyli Nocy Sylwestrowej i zgodnie z hiszpańską tradycją wybrane osoby zjadły las doce uvas de la suerte, czyli 12 winogron, które mają przynieść szczęście w kolejnym roku każdemu komu się uda zjeść 12 owoców w trakcie wybijania przez zegar 12 sekund przed północą.

U nas wszyscy będą szczęściarzami w Roku 2009 !!!

Gwoździem programu był konkurs z bombą. Wybraliśmy 10 osób, którym sprawdzaliśmy wiedzę nabytą podczas naszych warsztatów. Osoba odpowiadająca miała w ręce bombę, która wybuchała kiedy On lub Ona za długo myśleli nad odpowiedzią. Walka była zacięta. Okazało się, że nasi słuchacze, bawiąc się jak dzieci, zapamiętali całkiem sporo słów. Oczywiście zwycięzca został nagrodzony.

Na koniec zaśpiewaliśmy kolędę po hiszpańsku. Villancicos – w naszym wykonaniu to byłby prawdziwy hit na światowych top listach J .

Oczywiście nie obyło się bez pracy. Trzeba było rellenar los huecos, w tekście jednej z kolęd, ale nikt się nie stresowałJ
¡Feliz Navidad y Próspero Año Nuevo!