Boże Narodzenie 2007

Na 11 dni przed Bożym Narodzeniem spotkaliśmy się w El Universo aby poznać świąteczne tradycje krajów hiszpańskojęzycznych. Jako że ostatnio warsztaty cieszą się bardzo dużą popularnością spotkaliśmy się na największej Sali w Klubie Lekarza, aby pomieścić wszystkich przybyłych.

Pierwsze zadanie było bojowe. Wybraliśmy 2 zespoły, w każdym znalazło się 6 przedstawicieli różnych grup. Obu zespołom wręczyliśmy trochę kolorowej bibuły, świecącego papieru, flamastrów, kredek i kilka wyciętych z kartonu postaci. To, plus niezwykła kreatywność zawodników, ich zaangażowanie, umiejętności plastyczne i architektoniczne 😉 posłużyło do stworzenia dwóch przepięknych szopek.
Praca obu drużyn została nagrodzona gromkimi oklaskami, a każdy z uczestników zabawy otrzymał od nas po płytę z piosenkami latynomarykańskimi.

Zabawy było co nie miara.
Jeszcze raz serdeczne gratulacje wszystkim twórcom pesebres!

Potem przeszliśmy do rozbicia meksykańskich pińatas, czyli glinianych garnków ozdobionych kolorowym papierem w którym ukryte są cukierki, czekoladki i różne pyszności. Mieliśmy 5 takich pińat, które zostały rozbite przez słuchaczy z zamkniętymi oczami. Kiedy już dokonali dzieła zniszczenia 😉 pozbieraliśmy słodycze i zjedliśmy je ze smakiem.

Następnie przystąpiliśmy do degustacji turrones – tradycyjnych świątecznych słodyczy prosto z Hiszpanii. Mieliśmy 4 rodzaje turrones – de huevo, de chocolate, de almendras y turron blando. Głosy rozłożyły sie równomiernie 🙂

Spróbowaliśmy stworzyć nastrój de la Noche Vieja, czyli Nocy Sylwestrowej i zgodnie z hiszpańską tradycją wybrane osoby zjadły las doce uvas de la suerte, czyli 12 winogron, które mają przynieść szczęście w kolejnym roku każdemu komu się uda zjeść 12 owoców w trakcie wybijania przez zegar 12 sekund przed północą.
U nas wszyscy będą szczęściarzami w Roku 2008 !!!

Gwoździem programu było wyświetlenie filmu. Długo zastanawialiśmy się co wybrać, żeby wszystkie grupy skorzystały, no i w końcu padło na …… Los Teletubbies y la Navidad :). Ale się wszyscy uśmiali…. I zapamiętali sporo słów…

W trakcie spotkania opowiadaliśmy sobie o tym jak spędza się święta i Nowy Rok w Hiszpanii i Ameryce Łacińskiej. Nasi słuchacze, którzy już mieli sposobność spędzić tam święta, także zabierali głos.

Nasze warsztaty uświetniła swoim występem jedna ze słuchaczek z grup młodzieżowych, która wraz ze swoją koleżanką zaśpiewała kolędę na dwa głosy tak pięknie, że otrzymały burzę oklasków.

Na koniec zaśpiewaliśmy kolędę po hiszpańsku. Villancicos – w naszym wykonaniu to byłby prawdziwy hit na światowych top listach 🙂 .
Oczywiście nie obyło się bez pracy. Trzeba było rellenar los huecos, w tekście jednej z kolęd, ale nikt się nie stresował 🙂

¡Feliz Navidad y Próspero Ańo Nuevo!

Dorota i David