Las Fallas de Valencia

Roztańczone tłumy, fantastyczne pokazy i mnóstwo dobrej zabawy – to wszystko znajdziecie w Walencji podczas Święta Ognia!

Las Fallas to hiszpańskie święto o charakterze festiwalu, które odbywa się w połowie marca w słonecznej Walencji. Zamienia się ona wtedy w prawdziwe miasto zabawy, świateł, pokazów oraz ognia, które przez cztery dni dosłownie nie śpi. Tradycja tego święta sięga średniowiecza i  zapoczątkowali ją miejscowi cieśle świętujący dzień swojego patrona świętego Józefa. Podczas porządków układali na zewnątrz stosy drewna, które następnie podpalali. Z czasem tworzone stosy były coraz większe i przypominały ludzkie kształty, a na ich czubkach umieszczano kapelusze. W ten oto sposób narodziła się idea tworzenia świątecznych kukieł, która przetrwała do dziś.

Trzy dni festiwalu to prawdziwie niekończąca się zabawa. Wielu mieszkańców Walencji przebiera się w tradycyjne stroje z minionych epok, w zaułkach i na placach zabytkowych dzielnic odbywają się uliczne koncerty i zabawy taneczne. Ostatniego dnia o godzinie 14:00 pod ratuszem Walencji zaczyna się mascletà, czyli najgłośniejszy i najbardziej efektowny na świecie pokaz petard.

O 22:00 palone są rzeźby stworzone przez najmłodszych, natomiast równo o północy następuje punkt kulminacyjny – spalenie wszystkich konstrukcji Fallas. Najlepsze zostają spalone na samym końcu. Godzinę po północy organizowany jest największy pokaz fajerwerków, po którym życie przenosi się do barów oraz klubów. Mieszkańcy ochoczo zachęcają do zabawy głośno grając i bawiąc się. Zabawa nie kończy się jednak ostatniego dnia (19 marca), ale trwa jeszcze przez kilka dni.